حقوق برای همه

حقوق، از مهم ترین شاخه های علوم اجتماعی است که به مطالعه قواعد حاکم بر روابط میان اشخاص (حقیقی و حقوقی) در عرصه جامعه می پردازد و به آگاهی عالمانه از مقررات الزام آور اجتماعی، کیفیت دادرسی و چگونگی وضع این قوانین، اطلاق می شود و با بسیاری از دیگر شاخه های علوم اجتماعی انسانی مانند جامعه شناسی، روان شناسی، اقتصاد، علوم سیاسی و تاریخ نیز ارتباط دارد.

اصلی ترین هدف حقوق ایجاد نظم و عدالت است. در این میان روابط شهروندان در اجتماع زمانی که مبتنی بر رعایت نظم، انصاف و پایبندی به حقوق و تکالیف خویش نباشد، دعاوی حقوقی شکل می گیرد و نظام قضایی را درگیر خود می کند. حال چنانچه در فرآیند دادرسی به صورت عادلانه به دعوا رسیدگی شود نظم و عدالت بر جامعه حاکم شhttps://myket.ir/ده و افراد احساس رضایت می کنند و چنانچه بصورت ناعادلانه به آن رسیدگی شود باز هم نظم جامعه از بظین می رود، افراد احساس نارضایتی و بی عدالتی می کنند و هرج و مرج و بی قانونی جامعه را فرا می گیرد.

اگرچه این عدم پایبندی شهروندان به قانون و بروز اختلافات میان آنان علل و عوامل متعددی دارد اما می توان گفت «سواد» یکی از مهترین عوامل آن عدم اطلاع کافی آنان از حقوق و تکالیف خویش و به اصطلاح پایین بودن سطح مردم است. امری که می تواند اصلی ترین عامل پیشگیری از وقوع جرم باشد و زمینه اختلافات میان حقوقی شهروندان را در موضوعات مختلف کاهش دهد.

از سوی دیگر به دلیل وجود موانع زیاد و نبود امکانات مناسب برای انتشار کتب حقوقی و کشف شدن استعدادهای حقوقی، انتشارات پژواک عدالت در صدد است تا با در اختیار گذاشتن توانایی ها و ظرفیت های خود در جهت انتشار کتب حقوقدانان عزیز راهی برای ایجاد بستری مناسب جهت تسهیل نمودن امر چاپ کتب نماید تا بتواند خدمتی به عرصه علمی کشور نماید.

انتشارات پژواک عدالت با عزمی راسخ برای تحول در جامعه حقوقی و همچنین گسترش حقوق در سطح جامعه پا به عرصه چاپ نهاده است و به همین سبب شعار خود را «حقوق برای همه» انتخاب نموده است تا بیانگر اهداف بلند خود باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

درباره ی این نوشته نظر بدهید.
پیشاپیش از نظرات سازنده ی شما متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *