کتاب «تحلیل گفتمان حقوق بشر در اندیشه فقهای معاصر شیعه» منتشر شد

کتاب «تحلیل گفتمان حقوق بشر در اندیشه فقهای معاصر شیعه» نوشته محمد کمالی گوکی می‌باشد که در سال ۹۶  توسط انتشارات پژواک عدالت در ۲۲۷ صفحه به قیمت ۱۲۰۰۰ تومان به چاپ رسید.

به گزارش انتشارات پژواک عدالت؛ در نخستین سال‌های نزول قرآن، اولین مرحله تکوین حقوق بشر در اسلام انجام گرفت و با جمع‌آوری گفته‌ها و عملکردها و تقریرهای پیامبر اسلام (ص) و تدوین احادیث، سیره و تألیف جوامع حدیث و سیره نبوی گام دیگری به‌صورت وسیع‌تر در زمینه تکوین حقوق بشر در اسلام برداشته شد و مبانی و ریشه‌های حقوق بشر در لابلای کتب حدیث و سیره مطرح گردید و مانند دیگر بخش‌های علوم اسلامی زمینه را برای بررسی و تحقیق و تحلیل اندیشمندان اسلامی فراهم آورد.

کتاب حاضر با تحقق این هدف مورد تنظیم و تدوین قرار گرفت که بتواند افکار عمومی، اهل تحقیق و پژوهش، اساتید و دانشجویان گرامی را به موضوع مشغول نموده و زمینه تحقیقات و پژوهش‌های بعدی را فراهم آورد.

این کتاب به سه فصل تقسیم‌بندی شده است، که این سه فصل عبارتند از:

فصل اول: تبارشناسی حقوق بشر اسلامی؛ در این فصل به بیان تاریخ تکوین وتدوین شیعه در اسلام و سرآغاز گفتمان حقوق بشر در فقه سیاسی شیعه پرداخته می شود.

فصل دوم: مفهوم مرکز گفتمان حقوق بشر اسلامی از منظر علامه جعفری و امام خمینی (ره)؛ در این فصل به مفهوم کرامت انسانی، تقابل یا توافق میان انواع کرامت در فقه شیعه، نظریه انسان گرایانه، نظریه افزوده، نظریه اقتضاء و کرامت انسانی از نگاه امام خمینی (ره) و علامه جعفری می پردازد.

فصل سوم: صورت بندی گفتمان اسلامی حقوق بشر از منظر علامه جعفری و امام خمینی (ره)؛ در این فصل به موضوعاتی مثل زنجیره نفی ها و زنجیره اثبات ها پرداخته می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

درباره ی این نوشته نظر بدهید.
پیشاپیش از نظرات سازنده ی شما متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *